Rola kobiet w sektorze kolejowym nieustannie rośnie, przełamując stereotyp męskiej dominacji w branży. Przekrój zajmowanych przez Panie stanowisk jest bardzo szeroki. Maszynistki, konduktorki, inżynierki, dyspozytorki, projektantki, kierowniczki, dyrektorki, prezeski – panie udowadniają, że świetnie radzą sobie w kolejowym obszarze, czyniąc każdy dzień piękniejszym. Wszystkim Paniom, przede wszystkim zawodowo powiązanym z kolejnictwem, z okazji Dnia Kobiet życzymy dużo zdrowia, radości i niegasnącego uśmiechu!
W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy na kolei istotną zmianę w strukturze zatrudnienia. Według najnowszych danych, w polskim sektorze kolejowym pracuje obecnie ponad 26 tys. kobiet, co stanowi prawie 30% wszystkich pracowników. To wyraźny sygnał transformacji w branży, która przez dekady kojarzona była wyłącznie z męskimi profesjami.
Od telegrafistek do maszynistek – historyczna perspektywa
Historia kobiet na kolei sięga I wojny światowej, kiedy to z powodu masowego poboru mężczyzn do armii, wiele stanowisk kolejowych pozostawało nieobsadzonych. Początkowo panie zatrudniano głównie jako kasjerki czy telegrafistki. Prawdziwa ekspansja nastąpiła jednak po II wojnie światowej, gdy kobiety zaczęły obejmować stanowiska dróżniczek, konduktorek oraz dyżurnych ruchu.
Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Obserwujemy duży wzrost liczby maszynistek – obecnie 76 kobiet w Polsce posiada ważne świadectwo maszynisty. To trzykrotny wzrost w porównaniu z końcem 2019 r., kiedy było ich zaledwie 25.
Dominacja w niektórych profesjach kolejowych
W niektórych profesjach kolejowych kobiety nie tylko dorównują mężczyznom, ale wręcz przewyższają ich pod względem liczebności. Na koniec 2023 r. kasjerki stanowiły aż 92,4% pracowników na tym stanowisku. Podobnie imponująco prezentują się statystyki dotyczące zawodu dróżnika (72% to kobiety) czy zwrotniczego (60%).
Warto podkreślić również znaczącą obecność pań na stanowisku dyżurnego ruchu – ponad 3,9 tys. (niemal 47%) to kobiety. Liczne grono stanowią też nastawnicze (blisko 2 tys., czyli prawie 48%) oraz kierowniczki pociągu (ponad 1,5 tys., czyli prawie 35%).
W 2023 r. ani jedna kobieta nie pracowała jako manewrowy bądź ustawiacz, a tylko jedna była zatrudniona na stanowisku prowadzącego pojazd kolejowy. To pokazuje, że niektóre specjalizacje pozostają zdominowane przez mężczyzn.
Przykład spółek takich jak PKP Intercity czy Koleje Mazowieckie (KM) dowodzi jednak, że zmiany postępują dość dynamicznie. W strukturach narodowego przewoźnika kobiety pełnią funkcje na wszystkich szczeblach organizacji – od konduktorek (573 panie, ponad połowa zatrudnionych) po stanowiska w zarządzie (2 z 5 członków zarządu). Z kolei u przewoźnika z Mazowsza pracuje blisko 840 pań (prawie 1/3 wszystkich zatrudnionych), w tym 5 maszynistek, a kolejnych 6 jest w trakcie szkolenia.
Rosnąca obecność kobiet w sektorze kolejowym to nie tylko kwestia równouprawnienia, ale również ekonomiczna konieczność. W obliczu wyzwań kadrowych, z jakimi zmaga się branża, talent i kompetencje nie mają płci.
Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2025
Szanowne Panie,
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia.
Życzymy Wam nieustającej energii i zapału do podejmowania codziennych wyzwań oraz satysfakcji zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Niech ten szczególny dzień będzie okazją do refleksji nad niezwykłą rolą, jaką kobiety odgrywają w społeczeństwie, oraz dowodem uznania dla Waszych kompetencji i zaangażowania.
Życzymy Wam, aby każdy dzień przynosił spełnienie ambicji i marzeń oraz aby nigdy nie zabrakło wsparcia we wszystkich podejmowanych inicjatywach.
Niech pomyślność towarzyszy Wam przez cały rok, a otaczający świat docenia Waszą determinację, talent i wkład w budowanie lepszej przyszłości.
Z wyrazami uznania i szacunku, zespół redakcyjny portalu SektorKolejowy.pl.

Sprawdź również: