fbpx
Sektorkolejowy » Kluczbork – Poznań: podróżni zyskali nowe perony w Kępnie i w Słupi

Kluczbork – Poznań: podróżni zyskali nowe perony w Kępnie i w Słupi

pzez Adrian

Podróżni w Kępnie i w Słupi już mogą korzystać z nowych peronów, wyposażonych w tzw. małą architekturę (wiaty, ławki, kosze, oświetlenie, gabloty). PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększyły standard obsługi podróżnych na linii między Kluczborkiem a Poznaniem w ramach ogólnopolskiego programu z wykorzystaniem środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nowe perony w Kępnie i Słupi (linia kolejowa Kluczbork – Poznań, nr 272) podniosły standard obsługi pasażerów, ułatwiając dostęp do infrastruktury kolejowej wszystkich podróżnych, przede wszystkim osobom o ograniczonej mobilności.

– Nowe perony w Kępnie i Słupi, na południu województwa wielkopolskiego, ułatwią podróże i zwiększą atrakcyjność kolei. W ten sposób zachęcamy Polaków do korzystania z transportu kolejowego: transportu bezpiecznego i komfortowego – powiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

– Sukcesywnie realizowane inwestycje ułatwiają podróże w większych i mniejszych miejscowościach, także w Wielkopolsce. Nowe perony, przebudowane z myślą o potrzebach wszystkich podróżnych, zapewniają dogodne podróże w Kępnie i Słupi oraz wygodniejsze codzienne dojazdy koleją do pracy czy szkoły – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W Kępnie dla lepszej obsługi podróżnych, do zmodernizowanego wcześniej peronu na górnym poziomie dwupoziomowej stacji, dobudowano został kolejny – od strony budynku dworca. Wytyczne architektoniczne dla infrastruktury pasażerskiej, wynikające z ustandaryzowanych instrukcji sprawiają, że podróż jest bezpieczna i komfortowa. Dla osób niewidomych przygotowano ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą oraz specjalne nakładki w języku Braille’a. Przy budynku ułożono granitowe płyty, nawiązując do historycznego charakteru dworca. Wzmocniona została skarpa, powstał nowy tor i wyregulowana została sieć trakcyjna. Na inwestycję w Kępnie PKP przeznaczono ok. 17 mln zł.

W Słupi nowy, wyższy peron (nr 2) zapewnia taki sam standard, jak zmodernizowana wcześniej sąsiednia platforma. Zainstalowana mała architektura sprawia, że podróż jest komfortowa. Antypoślizgową nawierzchnia zwiększa bezpieczeństwo osób korzystających z peronów, podobnie jak przebudowany przejazd kolejowo-drogowy w okolicy peronów: dla sprawnych przejazdów poszerzono jezdnię, ułożono nową nawierzchnię, a piesi korzystają z nowych chodników zabezpieczonych barierkami. Zarządca narodowej infrastruktury kolejowej zrealizował prace w Słupi za ok. 4 mln zł.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz