Sektorkolejowy » Kilkanaście nowych przystanków kolejowych na Podkarpaciu za 300 mln zł

Kilkanaście nowych przystanków kolejowych na Podkarpaciu za 300 mln zł

pzez Adrian

Na trasie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na Podkarpaciu ma się pojawić kliknanaście nowych przystanków kolejowych, na co wydane zostanie blisko 300 mln zł, z czego ponad 209 mln zł to dotacja ze środków unijnych. Wśród nowych przystanków znajdują się m.in. Rzeszów Dworzysko na trasie z Rzeszowa do Dębicy oraz Rzeszów Wschodni na linii do Przeworska, które aktualnie są na etapie budowy.

Projekt obejmujący budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej ma na celu zwiększenie dostępności kolei dla mieszkańców Podkarpacia, w tym ułatwienie podróży z i na lotnisko w Jasionce pod Rzeszowem.

Przystanek Rzeszów Dworzysko ma być gotowy za około półtora roku, w pierwszym kwartale 2023 r. Terminów oddania do użytku pozostałych przystanków kolejarze nie precyzują.

Gdzie powstaną nowe przystanki na Podkarpaciu?

Nowe przystanki na trasie kolei aglomeracyjnej na Podkarpaciu to: Rzeszów Dworzysko, Rzeszów Wschodni, Rzeszów Północny, Sędziszów Małopolski Wschodni na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska. Pomiędzy Rzeszowem a Strzyżowem wsiadanie i wysiadanie z pociągów będzie możliwe na przystankach: Rzeszów Galeria i Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego. W kierunku miejscowości Boguchwała pociągi zatrzymają się w Lutoryżu i Żarnowie, a w kierunku Kolbuszowej pojawią się: Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Niwa i Kolbuszowa Górna.

Znaczącym udogodnieniem dla pasażerów ma być stacja Port Lotniczy Rzeszów, umożliwiająca podróże pomiędzy Rzeszowem i lotniskiem w Jasionce. Przedsięwzięcie to wymaga budowy około 5 km torów. Na tej trasie ma się też znaleźć przystanek Park technologiczny.

W efekcie poprawy stanu infrastruktury kolejowej i jej rozbudowy na Podkarpaciu ma się zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów i wygoda pasażerów podróżujących na trasach: Rzeszów Główny–Dębica, Rzeszów Główny–Przeworsk, Rzeszów Główny–Kolbuszowa, Rzeszów Główny–Port Lotniczy Rzeszów Jasionka, Rzeszów Główny–Strzyżów n/Wisłokiem.

Autor: Agata Sumara
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz