Sektorkolejowy » Kielce: Dworzec tymczasowy przygotowany

Kielce: Dworzec tymczasowy przygotowany

pzez Damian

Budowa dworca tymczasowego zakończona

Zakończono prace przy budowie dworca tymczasowego w Kielcach. Zastąpi on gmach główny dworca kolejowego na czas jego przebudowy. Podróżni będą mogli skorzystać z dworca tymczasowego, który został umiejscowiony pomiędzy Galerią Wieża Sztuki a budynkiem Poczty Polskiej od 20 kwietnia 2022 roku (środa).

Jak wygląda dworzec tymczasowy w Kielcach?

Dworzec tymczasowy został zbudowany z 24 modułów kontenerowych. Pasażerowie pociągów będą obsługiwani na jego parterze, gdzie znajdą się m.in.:

  • toalety
  • kasy biletowe (PKP Intercity i POLREGIO)
  • klimatyzowana poczekalnia

Na piętrze będą funkcjonowały pomieszczenia biurowo-socjalne dla spółek kolejowych. Należy podkreślić, że dworzec tymczasowy został przystosowany do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Dworzec będzie obsługiwał pasażerów pociągów całodobowo. Dotychczasowy dworzec w Kielcach zostanie zamknięty dopiero po przeniesieniu kas POLREGIO, co nastąpi 21 kwietnia 2022 roku. Wtedy zostanie on ogrodzony oraz wyłączony z obsługi podróżnych.

Dojście do dworca tymczasowego

Podróżni dostaną się do dworca tymczasowego od strony pl. Niepodległości. Dojście do dworca i peronów zostanie oznaczone specjalnymi żółto-czarnymi tablicami. Podczas trwania inwestycji tunel biegnący pod obecnym dworcem nie zostanie wyłączony z użytku, który umożliwi dojście na perony nr 2, 3, 4 z peronu 1 oraz od strony miasta.

Uruchomienie dworca tymczasowego pozwoli na sprawne rozszerzenie frontu prac na cały budynek kieleckiego dworca. Niedługo startują roboty związane ze wzmacnianiem konstrukcji budynku.

Finansowanie i koszt inwestycji w Kielcach

Przebudowa dworca w Kielcach realizowana przez Polskie Koleje Państwowe S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 będzie kosztowała 44,21 mln złotych brutto. Przedsięwzięcie będzie realizowane z wykorzystaniem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt przebudowy dworca kolejowego w Kielcach został przygotowany przez pracownię Pas Projekt z Nadarzyna. Wykonaniem robót w ramach tej inwestycji zajmie się przedsiębiorstwo MGBuilding z Kielc. Zgodnie z planem dworzec ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2023 roku.

O przebudowie dworca kolejowego w Kielcach pisaliśmy już TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. pkp.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz