Sektorkolejowy » Katowice: zaplecze techniczne Kolei Śląskich zostanie rozbudowane

Katowice: zaplecze techniczne Kolei Śląskich zostanie rozbudowane

pzez Damian

Po przeprowadzeniu rozbudowy i doposażeniu przestrzeni przy ul. Raciborskiej w Katowicach, Koleje Śląskie zyskają nowoczesne zaplecze techniczne. Obok zakupu nowego taboru to kolejny istotny czynnik, który w perspektywie kilku lat przyczyni się do wzrostu konkurencyjności regionalnego przewoźnika na rynku transportu publicznego. Zadanie zrealizuje spółka Budimex, prace rozpoczną się 1 marca i zgodnie z harmonogramem potrwają 24 miesiące.

Na inwestycję Koleje Śląskie przeznaczą łącznie 72,5 mln zł, z czego ponad 49,6 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Do przetargu w formule “zaprojektuj i wybuduj” stanęło ośmiu wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex S.A., która za wykonanie projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz realizację robót i dostaw zaoferował niespełna 48 mln zł.

Rozległe przedsięwzięcie

Umowę podpisano uroczyście w poniedziałek, 26 lutego br. w hali utrzymania taboru, która w wyniku przeprowadzonych prac zostanie rozbudowana o kolejne 4 tys. m2

– Zakres prac obejmuje również przebudowę torowisk i trakcji części bocznic, dostawę nowoczesnej tokarki podtorowej, zabudowę myjni umożliwiającą jej całoroczną eksploatację oraz stworzenie nowoczesnej i wygodnej przestrzeni dla pracowników – przyjaznej dla środowiska i efektywnej energetycznie – wylicza Patryk Świrski, prezes zarządu Kolei Śląskich.

– Ta inwestycja jest dowodem na to, jak środki unijne zmieniają Polskę. Cieszymy się, że kolejne fundusze zostaną w najbliższym czasie odblokowane, co jest efektem konsekwentnej polityki rządu – dodała Monika Sikora, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Doświadczony wykonawca

Wykonawca prac posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji. Budimex odpowiadał za realizowaną w latach 2020-2022 budowę zaplecza Obsługi Technicznej Taboru Kolejowego dla Kolei Małopolskich, gdzie powstała nowoczesna hala obsługi taboru kolejowego zintegrowana z budynkiem socjalno-administracyjnym i halą magazynową o łącznej powierzchni 5,5 tys. m2. Firma odpowiadała również w latach 2021-2023 za budowę zewnętrznej myjni przejazdowej wraz z systemem odladzania dla PKP Intercity S.A.

– Nasz zespół może pochwalić się sukcesami przy okazji kilku podobnych pod względem zakresu realizacji. Często tego typu zadania wiążą się z wprowadzeniem skrojonych na miarę projektu, unikalnych rozwiązań lub prac w wymagających warunkach np. w środku układu torowego z będącymi w ciągłym użytkowaniu torami. Niezależnie od złożoności zadania nasz doświadczony zespół z pewnością dołoży wszelkich starań, by z sukcesem je zakończyć – powiedział Andrzej Schmalenberg, dyrektor Oddziału Południowego Budimex S.A. 

Ważny tabor

W rozbudowanym zapleczu przy ul. Raciborskiej w przyszłości będzie obsługiwany również nowy tabor Kolei Śląskich. W sierpniu 2023 roku Województwo Śląskie podpisało umowę na dostawę trzech nowych pojazdów z możliwością dokupienia dwóch, z kolei 16 listopada ub. rozstrzygnięto przetarg na 22 nowoczesne składy kolejowe z możliwością dokupienia kolejnych 8 sztuk. 

– Rozwój transportu kolejowego jest jednym z priorytetów województwa śląskiego, a inwestycja w nowy tabor to kolejny krok w stronę nowoczesnej, komfortowej i ekologicznej komunikacji. To będą nowoczesne i funkcjonalne składy, które po raz pierwszy w historii Spółki kupujemy z pełnym utrzymaniem. Prognozujemy, że dzięki nowym zakupom Koleje Śląskie zyskają nowych pasażerów, jednocześnie oszczędzając na eksploatacji – podsumował Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Zrównoważony transport

 – Od 2015 roku zakupiliśmy 175 różnego rodzaju autobusów o łącznej wartości ponad 320 mln zł. 155 pojazdów spełnia rygorystyczne wymagania normy Euro 6. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku 750 metrów torowiska tramwajowego przy ul. Grundmanna, intensywnie pracujemy także nad kwestiami związanymi z rozbudową sieci połączeń tramwajowych na południe. Uzupełnienie oferty komunikacji publicznej stanowi kolej. Wierzę, że dzięki inwestycjom w nowy tabor i infrastrukturę komfort podróży mieszkańców zwiększy się jeszcze bardziej – dodał Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz