Sektorkolejowy » Jak zmieniał się dworzec w Sosnowcu?

Jak zmieniał się dworzec w Sosnowcu?

pzez Adrian

Nie od dziś wiadomo, że Sosnowiec Główny to jedna z najważniejszych stacji kolejowych w województwie. Z tej lokalizacji odjeżdżają pociągi wszystkich kategorii: międzynarodowe, Express InterCity czy TLK. Podróżujący lubią go nie tylko za ilość dostępnych połączeń, lecz przede wszystkim za jego wygląd. Jak zmieniał się dworzec w Sosnowcu na przestrzeni lat?

Czy Sosnowiec Główny to dworzec premium?

Sosnowiec Główny to stacja kolejowa w samym sercu miasta, która przez wielu uważana jest za jedną z najważniejszych stacji na terenie całego województwa śląskiego. Zgodnie z klasyfikacją PKP, Sosnowiec Główny posiada najwyższą kategorię premium. Co to oznacza w praktyce? Dworce kolejowe z kategorią premium obsługują ruch:

  • Regionalny,
  • Międzywojewódzki,
  • Międzynarodowy.

Co za tym idzie, tego rodzaju dworce przyciągają podróżujących jak magnes, jednocześnie oferując im szereg dodatkowych usług. Warto podkreślić, że opisywana klasyfikacja dworców (tzn. w zależności od znaczenia danej stacji w ruchu kolejowym), została wprowadzona w 2015 roku, przez Polskie Koleje Państwowe.

Kto zaprojektował dworzec w Sosnowcu?

Nie da się ukryć, że w wyborach na najpiękniejszy dworzec kolejowy województwa śląskiego, to właśnie dworzec w Sosnowcu znalazłby się w gronie ścisłych faworytów. Naturalnie nasuwa się pytanie, kto zaprojektował tę „perełkę” architektury? Początki sosnowieckiej stacji wiążą się z budową linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Pomysł połączenia sieci Kolei Górnośląskiej i Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej przez Sosnowiec pojawił się w 1854. W wyniku porozumienia obydwu spółek w czerwcu 1858, rozpoczęto budowę połączenia tych sieci kolejowych. Powstanie stacji w 1859 roku, dało początek szybkiemu rozwojowi miasta. Budynek dworca kolejowego w Sosnowcu, którego projektantem najprawdopodobniej był Henryk Marconi, został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym. Włoski architekt tworząc budynek dworca w Sosnowcu, swoje natchnienie oraz sprawdzone rozwiązania architektoniczne, czerpał z warszawskiego Dworca Wiedeńskiego. Dwukondygnacyjny gmach został wzbogacony w siedmioosiowy ryzalit w fasadzie frontowej, a budynek hali głównej został wybudowany w późniejszych latach.

Powrót do świetności

Los się z tym obiektem nie obchodził łaskawie. Powód? Przede wszystkim dlatego, że w latach PRL wyburzono jego część, a już w XXI w przez pewien okres nie mogli z niego korzystać podróżni. Na całe szczęście, główne założenie przetrwało aż do naszych czasów i doczekało się restauracji. Od 2015 r. z dworca znów korzystają podróżni. Jedno jest pewne, podróżujący przebywający na dworcu Sosnowiec Główny, powinni znaleźć chwilę czasu, aby docenić jego urodę.

Autor: Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz