Sektorkolejowy » IX Festyn Kolejowy w Jarocinie – galeria

IX Festyn Kolejowy w Jarocinie – galeria

pzez Damian

Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej zorganizowało na terenie Muzeum Parowozownia Jarocin IX Festyn Kolejowy, podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z obszerną kolekcją zabytków kolejnictwa. Organizatorzy zadbali o sympatyków kolei, przygotowując bogaty program wydarzenia. Spółka POLREGIO dodatkowo zapewniła pociąg specjalny ze stacji Poznań Główny do Jarocina.

Uczestnicy Festynu mieli okazję zwiedzić wystawy zabytków kolejowych w kompleksie zdegradowanej, XIX-wiecznej parowozowni, w której TKW od 2007 roku zgromadziło obszerną kolekcję. W większości zostały one uratowane przed zniszczeniem lub złomowaniem, a obecnie są sukcesywnie odrestaurowywane przez Towarzystwo. Do najcenniejszych eksponatów należy wagon węglarka Królewskich Kolei Saksońskich z połowy XIX wieku, wagon opatrunkowo-apteczny typu 406C z 1988 roku produkcji polskiej czy włoski wagon owocarka z 1942 roku.

Program był urozmaicony, zwiedzający mogli podziwiać makiety i modele kolejowe, skorzystać z przejazdu drezyną parkową czy nabyć pamiątki na kiermaszu. Chętni mieli okazję zapoznać się z kabiną lokomotywy i pracą maszynisty na symulatorze pojazdu kolejowego, podczas przejazdu Class66 oraz zwiedzania najnowocześniejszej lokomotywy w Europie – Vectron zaprojektowanej i wyprodukowanej przez Siemens.

O wydarzeniu informowaliśmy TUTAJ

Autor: Jan Bytnar
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz