Sektorkolejowy » IV tura ferii zimowych z PKP Intercity

IV tura ferii zimowych z PKP Intercity

pzez Damian

12 lutego rozpocznie się ostatnia tura ferii zimowych. Na dwutygodniowy wypoczynek od zajęć edukacyjnych udadzą się dzieci i młodzież z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Z myślą o podróżnych PKP Intercity przygotowało szeroką ofertę połączeń, zapewniając komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Komfortowe połączenia z kujawsko-pomorskiego

Od 10 grudnia i wejścia w życie nowego rozkładu jazdy mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mają do dyspozycji więcej połączeń w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym, nowoczesnym taborem. Podróżni mogą skorzystać z nowych połączeń do Lublina i Kłodzka. Do Zakopanego pasażerowie dojadą pociągami IC Halny oraz IC Witkacy. Do Szklarskiej Poręby bezpośredni dojazd zapewnia grupa wagonów pociągu Rozewie. Składem IC Kochanowski można wybrać się na wycieczkę do Warszawy czy Lublina. Dojazd do Trójmiasta zapewnią m.in. pociągi IC Piast, IC Bałtyk czy IC Heweliusz. Skład IC Jeziorak, kursujący na trasie Olsztyn – Wrocław, zapewni połączenie Inowrocławia, Torunia i Kowalewa Pomorskiego z Dolnym Śląskiem oraz Warmią. Z województwa kujawsko-pomorskiego można również wyruszyć bezpośrednio za granicę, przez Bydgoszcz całorocznie kursuje bowiem pociąg relacji Gdynia – Berlin.

Kierunki na ferie z województwa lubuskiego

Pasażerowie z województwa lubuskiego za cel swoich kolejowych podróży mogą obrać liczne atrakcyjne kierunki. TLK Bory Tucholskie w relacji Kostrzyn – Gdynia zapewnia połączenie Gorzowa Wielkopolskiego z Trójmiastem, a wysiadając w Chojnicach można odwiedzić Park Narodowy Bory Tucholskie. IC Lubuszanin łączy Gorzów Wielkopolski z Lublinem. Mieszkańcy Zielonej Góry mogą skorzystać z pociągu IC Wawel, którym można dojechać do Przemyśla, Rzeszowa, Krakowa, Katowic, Wrocławia oraz stolicy naszych zachodnich sąsiadów – Berlina. Nowy rozkład jazdy przyniósł codzienne połączenie z Zielonej Góry do Szczecina. Warto również odnotować, że mieszkańcy województwa lubuskiego jadąc na ferie, mają od nowego rozkładu jazdy do dyspozycji więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC).

Atrakcyjne połączenia z Małopolski

Mieszkańcy województwa małopolskiego mogą korzystać z wielu bezpośrednich pociągów do zimowej stolicy Polski. Na trasie Kraków – Zakopane do wyboru jest 5 połączeń dziennie, a najszybsze z nich, EIC Tatry, pokonuje ten odcinek w mniej niż 2,5 godziny. W Bieszczady, pasażerów zabierze TLK Bieszczady, ruszając z Krakowa i kończąc trasę w Zagórzu. Kraków i Jelenią Górę, skąd blisko w Karkonosze, łączy skład TLK Szczeliniec. Jeśli preferujemy łagodniejsze stoki Beskidu Sądeckiego, z Krakowa do Krynicy Zdroju docierają pociągi TLK Karpaty, TLK Małopolska oraz IC Malinowski. Chcący spędzić ferie nad morzem mamy do wyboru kilka pociągów dojeżdżających z Krakowa aż do Kołobrzegu, jak: IC Malczewski, IC Miechowita/Zamoyski, TLK Ustronie i TLK Lubomirski czy też połączenie realizowane składem Pendolino. Mieszkańcy małopolski mogą również na ferie obrać liczne kierunki zagraniczne. IC Odra pojedzie z Krakowa do Berlina, IC Danubius umożliwia zaś wygodną podróż do Wiednia. Natomiast skład IC Chopin przez Kraków w wydłużonej relacji dojeżdża do Monachium. Po drodze zatrzymując się, m. in. w Ostrawie, Wiedniu i Salzburgu. IC Chopin, oprócz grupy wagonów do Monachium, prowadzi również grupę wagonów do Pragi przełączaną w Bohuminie oraz grupę wagonów do Budapesztu, która przełączana jest w Breclaviu.

Ruszając w podróż z Kielc

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą dojechać do stolicy Tatr pociągiem IC Karłowicz. Chcąc pojechać na wycieczkę do Warszawy, Krakowa lub Olsztyna, do wyboru mamy składy IC Sienkiewicz, IC Orłowicz, IC Żeromski oraz IC Kolberg. Bezpośrednim pociągiem dojedziemy też do Wrocławia, Lublina czy Katowic. Podobnie jak mieszkańcy innych województw, również mieszkańcy Kielecczyzny, mają od grudnia do dyspozycji więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC).

Na ferie z Wielkopolski

Mieszkańcy województwa wielkopolskiego mogą liczyć na dogodną komunikację z największymi miastami kraju. Co warte podkreślenia, w nowym rozkładzie jazdy liczba pociągów kategorii InterCity (IC) jest większa. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity, liczba par połączeń kategorii IC z/do Poznania zwiększyła się do 43. W szerokiej ofercie znajdziemy trasy z Poznania do Wrocławia, Trójmiasta, Warszawy czy Krakowa. Dojazd do Zakopanego zapewnia pociąg IC Podhalanin, który zatrzymuje się m.in. w Poznaniu, Środzie Wielkopolskiej, Jarocinie, Pleszewie i Ostrowie Wielkopolskim oraz IC Halny z postojami m.in. w Poznaniu i Lesznie. Do Szklarskiej Poręby bezpośredni dojazd zapewnia grupa wagonów pociągu Rozewie. Chętni na zimowy wyjazd nad Bałtyk mogą skorzystać m.in. z pociągów IC Przemyślanin i IC Szyndzielnia, które zapewniają mieszkańcom Poznania i Piły połączenie do Ustki. Mieszkańcy Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna mogą wybrać się na wycieczkę do Warszawy lub Wrocławia korzystając ze składu IC Łużyce.

Oferty promocyjne i ulgi ustawowe w PKP Intercity

Planując podróż na ferie należy pamiętać o ofercie promocyjnej PKP Intercity. Możemy skorzystać między innymi z oferty Taniej z Bliskimi, która jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC. Aby pobrać bilet z wybraną ofertą wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób a bilet zakupić najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem przejazdu – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej.

Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30-procentowy rabat podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.

Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity za darmo w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% – na podstawie legitymacji szkolnej. Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.

Źródło: PKP Intercity
Fot. Sektorkolejowy

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz