Sektorkolejowy » Hiszpania: Adif przeznaczy 18 mln euro na modernizację linii kolejowej do portu Algeciras

Hiszpania: Adif przeznaczy 18 mln euro na modernizację linii kolejowej do portu Algeciras

pzez Adrian

Hiszpański zarządca infrastruktury chce zainwestować 18,3 mln euro w modernizację linii kolejowej prowadzącej z miasta Ronda w kierunku największego portu w kraju – Algeciras. Projekt ma zostać zrealizowany przez konsorcjum z udziałem francuskiej firmy Thales, która z powodzeniem brała udział w wykonaniu inwestycji kolejowych w hiszpańskich portach.

Linia kolejowa łącząca Ronda z Algeciras jest wykorzystywana głównie do realizowania przewozów towarowych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Adif, środki finansowe zostaną przeznaczone na modernizację urządzeń sygnalizacyjnych na 105-kilometrowej trasie między dwoma andaluzyjskimi miastami. Kluczowe działania obejmą wdrożenie systemu automatycznej ochrony pociągu, usprawnienie łączności stacjonarnej i sygnalizacji świetlnej LED oraz unowocześnienie systemu energetycznego. Projekt ten będzie finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Modernizacja 105-kilometrowej linii kolejowej będzie realizowana przez Thales we współpracy z Sistemas y Montajes Industriales, firmą, które specjalizuje się m.in. w wykonawstwie projektów w zakresie infrastruktury kolejowej. W kwietniu br. francuskie przedsiębiorstwo wygrało przetarg na opracowanie nowych funkcjonalności dla instalacji bezpieczeństwa terminali kolejowych w porcie Huelva. Ponadto w 2021 r. opracowało nową koncepcję obsługi oraz automatyzacji manewrów kolejowych w porcie w Sewilli.

Liczne inwestycje w modernizację połączeń kolejowych z portem Algeciras

Port Algeciras jest jednym z ostatnich punktów na trasie Rolling Highway, która ma połączyć Algeciras z Saragossą, przecinając kraj z północy na południe. Będzie ona także łączyła zarówno śródziemnomorski, jak i atlantycki korytarz TEN-T. Więcej projektów w rejonie portu było lub nadal jest realizowanych na liniach Algeciras-Bobadilla oraz Ronda-Bobadilla.

Autor: Damian Malesza
Fot. Shutterstock / Juanamari Gonzalez

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz