fbpx
Sektorkolejowy » Gratka dla miłośników wąskotorówek. Jest fantastyczna książka!

Gratka dla miłośników wąskotorówek. Jest fantastyczna książka!

pzez Adrian

Ukazała się książka „Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz-Koronowo” autorstwa Michała Jankowskiego, bydgoskiego historyka, regionalisty i księgarza.

W 1969 roku zlikwidowano połączenia pasażerskie na linii wąskotorowej z Bydgoszczy do Koronowa. Później kursowały tam jeszcze pociągi towarowe. Dzisiaj pamiątką po tamtych czasach jest okazały most przez Brdę w Koronowie, po którym dziś wiedzie ścieżka rowerowa. I niewiele więcej…

W ramach Bydgoskiej Kolei Powiatowej (notabene: integralnie związanej z Wyrzyską Koleją Powiatową) w latach 1895-1969 Bydgoszcz i Koronowo połączone były linią kolei wąskotorowej. Jak wielkie znaczenie miała ciuchcia w ówczesnej codzienności, świadczy ogrom materiałów, jakie odnaleźć można na jej temat w dawnej prasie oraz obecnie na forach internetowych miłośników wąskotorówek.

Teraz pamięć o tej linii i jej pracownikach przywraca wyjątkowa publikacja Michała Jankowskiego. W książce „Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz – Koronowo” autor zabiera czytelnika w niezwykłą podróż w czasie szlakiem wąskich torów z Bydgoszczy do Koronowa. Przybliża okoliczności powstania i funkcjonowania Bydgoskiej Kolei Powiatowej, ale nie tylko na podstawie suchych archiwaliów, lecz przede wszystkim przez pryzmat fantastycznego źródła, jakim jest prasa, w szczególności ta międzywojenna, a także wspomnień, jakie zachowały się o ciuchci.

– Malowniczą trasą kursowały kiedyś małe pociągi służące transportowi towarów i stanowiące podstawowy środek lokomocji. Kolejowy szlak tętnił życiem towarzyskim i turystycznym, obfitował w kąpieliska, restauracje i zakątki pełne atrakcji kulturalno-sportowych. Jak wielkie znaczenie miała „ciuchcia” w ówczesnej codzienności, świadczy ogrom materiałów, jakie odnaleźć można na jej temat w dawnej prasie. Tym bardziej zadziwia fakt, że z tego, o czym ongiś się z dumą rozpisywano, tak niewiele dziś pozostało. Zniknęły tory małej kolejki, a wraz z nimi jakby uszło życie z terenów, które przemierzała – pisze autor.

– Przemierza zapomniane ślady naszej tożsamości, wydobywa je często już jako okruchy dawnej świetności, by postawić je przed naszymi oczami jako utracony, wręcz baśniowy świat, którego echa opowiadają nam o ludziach, ich losach i spuściźnie. „Mała Kolejka. Trasa Bydgoszcz-Koronowo” zabierze Państwa w podróż do przeszłości i wzbudzi jej sentymentalny czar – dodaje wydawnictwo.

– Mam nadzieję, że wspólnie z Michałem pojawimy się niedługo w bibliotece Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu, a na pewno Michał będzie z nami w lipcu na 11. Zlocie Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600mm w Białośliwiu, gdzie będzie można porozmawiać z autorem i zakupić to ciekawe dzieło – dodaje Radosław Olejniczak.

Książka jest do nabycia TUTAJ oraz w księgarniach stacjonarnych.

Źródło: faktypilskie.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz