Sektorkolejowy » Gdański wagon Ring będzie kursował na Krakowskiej Linii Muzealnej

Gdański wagon Ring będzie kursował na Krakowskiej Linii Muzealnej

pzez Damian

W najbliższą niedzielę, 18 czerwca krakowianie i turyści znów będą mogli zwiedzać Kraków z okien zabytkowych tramwajów. Poprzednio mogli podróżować wagonami z Krakowa oraz Poznania i Warszawy. Tym razem na Krakowską Linię Muzealną wyjedzie gdański wagon Ring z wagonem doczepnym ND. Dokładnie taki skład wagonów w przeszłości kursował w Gdańsku, co można zobaczyć na starych pocztówkach.

Warto pamiętać, że w niedzielę linia nr 0 kursuje na trasie z przystanku Dajwór do Cichego Kącika (odjazdy z przystanku Dajwór o 11.10, 12.30, 13.50, 15.30, 16.50).

Ring to wagon, który kursował w Gdańsku do lat 60. XX wieku. Do Krakowa trafił w latach 80. XX wieku, gdzie miał być jednym z eksponatów dużego muzeum komunikacji, którego budowę zaplanowano w Krakowie. Z Gdańska do Krakowa dotarły wtedy dwa identyczne wagony tego typu nieużywane od kilku lub kilkunastu lat. Co ciekawe były to już wtedy pojazdy techniczne wyposażone na jednym z pomostów w wirnik służący do odśnieżania. Ponieważ plany budowy muzeum nie zostały zrealizowane przechowywano je wraz z innymi zabytkowymi pojazdami na terenie zajezdni w Nowej Hucie. Warto przypomnieć, że oba wagony doczekały się w Krakowie remontu i przywrócenia do ruchu, pierwszy z nich powrócił do Gdańska, a drugi pozostał w Krakowie. Ring był pierwszym wagonem w kolekcji zabytkowych pojazdów MPK SA w kolorze czerwonym.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną jest zgodna z obowiązującą taryfą biletową w I strefie. Na linii 0 zachowują ważność bilety okresowe wykupione na wszystkie linie. Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewni Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Będą oni wręczać pasażerom specjalne pamiątkowe bilety.

Źródło: MPK Kraków

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz