Sektorkolejowy » Francja pożyczy Ukrainie pieniądze na zakup 130 lokomotyw elektrycznych

Francja pożyczy Ukrainie pieniądze na zakup 130 lokomotyw elektrycznych

pzez Damian

Rządy Francji i Ukrainy podpisały umowę o pożyczeniu pieniędzy na zakup 130 lokomotyw elektrycznych Alstom Prima T8, mogących osiągać prędkość 120 km/godz. Wartość francuskiej pomocy szacowana jest na około 750 mln euro, czyli 85% kosztów zakupów, których beneficjentem będą Koleje Ukraińskie, (Ukrzaliznycia, UZ).

Umowa została podpisana na początku lutego podczas spotkania prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Podczas tego samego spotkania prezes UZ, Oleksandr Kamyszyn, oraz prezes i dyrektor generalny Alstom, Henri Poupart-Lafarge, podpisali umowę o współpracy.

Francuski rząd zgodził się na pożyczkę 350 mln euro pochodzących z francuskiego resortu skarbu. Pieniądze mają być zwrócone w ciągu 14 lat. Dodatkowe 400 mln euro ma zapewnić konsorcjum banków za pośrednictwem agencji kredytów eksportowych Bpifrance Assurance. Do zakupu lokomotyw Ukraina na wstępnym etapie dołoży 150 mln euro.

Alstom potwierdził, że jest gotowy do realizacji zamówienia i oczekuje, że umowa ze stroną ukraińską zostanie zawarta maksymalnie do czerwca br.

Lokomotywy, które mają trafić do UZ, to 50 jednostek 25kV AC oraz 80 jednostek dostosowanych do zmiennego napięcia 3kV DC/25kV AC. Większość z nich będzie zbudowana w zakładzie Alstom Belfort we Francji, a końcowy montaż odbędzie się na Ukrainie.

Dostawa wszystkich pojazdów zajmie sześć lat od terminu, w którym zawarta zostanie umowa. Obecnie dyskutowane są jeszcze warunki umowy serwisowej na okres 40 lat.

Autor: Agata Sumara
Fot. Alstom.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz