Sektorkolejowy » Fiat na torach, czyli urokliwe drezyny we Włoszech

Fiat na torach, czyli urokliwe drezyny we Włoszech

pzez Adrian

Niemal na każdej włoskiej ulicy możemy spotkać pojazdy, których producentem jest Fiat. Ku naszemu zdziwieniu na torach można dostrzec również wyjątkowe drezyny, które są zbudowane na bazie urokliwych aut.

„Fiaty” na torach we Włoszech

W niektórych rejonach Włoch można spotkać wyjątkowe drezyny. Są to dwuosiowe pojazdy nadwoziem typu double cab, które wywodzi się z samochodu dostawczego Fiat 850T, jednak powszechnie nazywano je „pięćsetkami”. Ich wnętrze wygląda bardzo surowo i nie posiada zbyt wiele udogodnień. W pojazdach znajdziemy drewniane krzesła lub ławki, które pełnią funkcję siedzeń. Sercem niecodziennych drezyn jest dwucylindrowy silnik o pojemności 499,5 cm3 i mocy 22 KM – można go było spotkać w niektórych egzemplarzach Fiata 500, które zostały wyprodukowane w latach 60. XX w. Prędkość maksymalna tych pojazdów wynosi 90 km/h.

Pojazdy składają się z dwóch przednich części furgonu. Co ciekawe za ich montaż w latach 60 odpowiadał Fiat, a nie kolejarze. Pojazdy najprawdopodobniej były wykorzystywane przez FS Italiane do transportu sokistów.

Szacuje się, że Fiat skonstruował kilkadziesiąt drezyn. Pojazdy do tej pory pojawiają się na torach kolejowych we Włoszech. Mówi się, że w ciągu ostatnich 10 lat funkcjonowało co najmniej 27 takich pojazdów. Okazuje się, że na Sardynii przynajmniej jeden egzemplarz był przystosowany do przewozu kosztowności. Miał okna osłonięte kratami, a na dachu zamontowano karabin maszynowy. Ten wyjątkowy egzemplarz można obejrzeć we włoskim muzeum motoryzacji w Volandii.

Autor: DM
Fot. thedrive.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz