Sektorkolejowy » Dobre wyniki przewozowe Kolei Dolnośląskich w 2021 roku. Przewiezionych aż 11 mln pasażerów

Dobre wyniki przewozowe Kolei Dolnośląskich w 2021 roku. Przewiezionych aż 11 mln pasażerów

pzez Adrian

Więcej pasażerów Kolei Dolnośląskich

Koleje Dolnośląskie mogą pochwalić się dobrymi wynikami przewozowymi. Okazuje się, że liczba pasażerów tego przewoźnika w 2021 roku była o 20% większa niż w roku poprzednim. Z usług Kolei Dolnośląskich w 2021 roku skorzystało 10,98 mln podróżujących. To wynik porównywalny do rekordów przewozowych, które padały przed stanem pandemii. Warto dodać, iż Kolejami Dolnośląskimi w 2018 roku podróżowało 11,73 mln pasażerów. Pandemia miała znaczący wpływ na liczbę osób, które korzystały z usług kolei.

„Cały czas odczuwamy skutki pandemii, która towarzyszy nam od początków 2020 roku. Jednak wynik za ubiegły rok pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość. Z myślą o pasażerach wzbogacamy ofertę, co – jak widać – przynosi efekty. W minionym roku na tory wyjechały nasze pierwsze pociągi hybrydowe, uruchomiliśmy pierwsze połączenie Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych i wprowadziliśmy kolejny kanał sprzedaży biletów”

– mówił Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Wzrosty pomimo stanu pandemii

Pomimo wydających nie kończyć się fal pandemii Koleje Dolnośląskie cieszyły się popularnością. Przewoźnik umocnił swoją pozycję na rynku przewozów kolejowych. Okazuje się, że najwięcej pasażerów podróżowało na trasie Wrocław – Legnica. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyła się oddana niedawno linia kolejowa, która prowadzi z Wrocławia do Jelcza-Laskowic. Należy dodać, że pociągi zaczęły obsługiwać tę trasę dopiero w grudniu.

„Analizując wyniki przewozowe widać, że umacniamy swoją pozycję na rynku. Liczba pasażerów przewiezionych przez Koleje Dolnośląskie wzrosła o 20,66 proc. Zwiększyliśmy też udział w rynku przewozów pasażerskich, dochodząc do poziomu 4,48 proc. To wyniki, które potwierdzają, że Koleje Dolnośląskie zmierzają we właściwym kierunku”

– powiedział Wojciech Zdanowski wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

W 2021 roku najwięcej pasażerów pojechało pociągami Kolei Dolnośląskich w październiku, było to 1,2 mln osób.

Coraz więcej osób kupuje bilety drogą internetową

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie miała ogromny wpływ na funkcjonowanie kolei oraz całej gospodarki. Od momentu jej wystąpienia odnotowano większe zainteresowanie internetowymi kanałami sprzedaży biletów. Okazuje się, że 38% sprzedanych biletów na przejazdy Kolejami Dolnośląskimi kupiono u konduktorów, a 35% podróżnych zdecydowało się na zakup biletów drogą internetową.

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, którzy coraz chętniej korzystają z mobilnych systemów sprzedaży biletów. Dlatego zdecydowaliśmy się w minionym roku na współpracę z kolejną platformą sprzedaży: e-podróżnik.pl”

– powiedział Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Warto dodać, że w 2019 roku pasażerowie Kolei Dolnośląskich najchętniej kupowali bilety za pośrednictwem tradycyjnych kas biletowych. Obecnie odpowiadają one za 21% sprzedaży biletów kolejowych.

Inwestycje Kolei Dolnośląskich

Koleje Dolnośląskie są jednym z najdynamiczniej rozwijających się przewoźników kolejowych na terenie Polski. Przedsiębiorstwo odbierze w 2022 roku trzy pojazdy hybrydowe oraz pięć elektrycznych zespołów trakcyjnych. Ponadto rozpoczęto już budowę nowej hali serwisowej w Legnicy. Spółka deklaruje rozwijanie oferowanej oferty przewozowej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Koleje Dolnośląskie w marcu ma zostać uruchomione połączenie kolejowe pomiędzy Wrocławiem a Świdnicą przez Sobótkę. Trasa ta ma być obsługiwana przez nowy tabor hybrydowy.

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz