Sektorkolejowy » Dni otwarte w zajezdni autobusowej i tramwajowej MPK

Dni otwarte w zajezdni autobusowej i tramwajowej MPK

pzez Damian

W sobotę i niedzielę, 2 oraz 3 marca MPK SA w Krakowie udostępni mieszkańcom i osobom odwiedzającym miasto dwie zajezdnie, jedną tramwajową i jedną autobusową. Tym samym krakowski przewoźnik włączy się w obchody rocznicy 20-lecia Krakowa w Unii Europejskiej. Wizyta w zajezdniach będzie znakomitą okazją, aby zobaczyć jakie pojazdy zostały zakupione z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej. Przewodnikiem najmłodszych zwiedzających będzie Trambuś, oficjalna maskotka MPK.  

Warto podkreślić, że MPK SA w Krakowie przez ostatnie 20 lat zrealizowało inwestycje za ponad 2 mld zł, z czego niemal 1,2 mld zł to środki pozyskane z unijnych funduszy.  

  • Zajezdnia Autobusowa Wola Duchacka

Jako pierwsza w sobotę, 2 marca zostanie otwarta zajezdnia autobusowa Wola Duchacka, która znajduje się przy ul. Walerego Sławka 10. W tym dniu od godz. 11.00 do14.00 na odwiedzających będzie czekać wiele atrakcji. Odwiedzający zobaczą przede wszystkim nowoczesne autobusy, w tym pojazdy elektryczne zakupione ze środków UE. Będzie można wziąć udział w pokazie ładowania baterii takiego pojazdu przez pantograf. Jednocześnie nie zabraknie okazji do oglądania historycznych autobusów z kolekcji MPK, w tym najstarszego autobusu w Polsce. Dzięki temu łatwo będzie można porównać komfort podróży jaki mamy dzisiaj, z tym jaki był kilkadziesiąt lat temu. Dostępne będą także radiowozy inspektorów ruchu MPK – elektryczny i hybrydowy.

Dla uczestników zostały również opracowane specjalne trasy wycieczek po tej największej krakowskiej zajezdni autobusowej:

– niebieska linia – będzie obsługiwana przez najnowszy autobus elektryczny,

– zielona linia – będzie obsługiwana przez zabytkowy autobus.

Każda osoba, która tego dnia przyjdzie do naszej zajezdni będzie miała okazję usiąść za sterami autobusu i poczuć się jak prawdziwy kierowca.   

  • Zajezdnia tramwajowa Podgórze

W niedzielę, 3 marca będzie można zwiedzić zajezdnię tramwajową Podgórze, która znajduje się przy ul. J. Brożka 3. Tu będzie można zobaczyć wszystkie typy tramwajów kupowanych ze środków UE przez ostatnie 20 lat. W każdym z nich będzie można wejść do kabiny motorniczego. Nie zabraknie pokazu codziennego mycia tramwajów, a więc przejazdu przez myjnię. Uczestnicy zostaną także zaproszeni do zwiedzania Stacji Obsługi i Remontów, czyli miejsca, gdzie tramwaje przechodzą generalne przeglądy i modernizacje. To w tych halach renowację przechodzą również zabytkowe tramwaje. Odbędzie się tam także pokaz holowania tramwajów z wykorzystaniem specjalnego holownika.

Źródło: MPK Kraków

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz