Sektorkolejowy » Cztery nowe przystanki w Małopolsce

Cztery nowe przystanki w Małopolsce

pzez Damian

Zator Park Rozrywki, Wolbrom Zachodni, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki – cztery nowe przystanki na małopolskich torach, które od 11 grudnia zwiększyły dostęp do pociągów. Łatwiejsze podróże na zakopiance, to efekt modernizacji linii prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z udziałem środków unijnych. Dwa kolejne przystanki zbudowane są z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych.

W latach 2017-2022, dzięki inwestycjom PLK SA w Małopolsce przybyło 12 przystanków. Od grudnia wśród nich są cztery kolejne.

Przystanek Zator Park Rozrywki, został wybudowany w pobliżu Energylandii, na trasie Kraków Płaszów – Oświęcim. Zapewnia lepszy dostęp do największego parku rozrywki w Polsce oraz podróże m.in. do Skawiny i Krakowa.

Przystanek Wolbrom Zachodni na linii Tunel – Sosnowiec stanowi ułatwienie dla mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości – dodatkowy dostęp do kolei. Z dwóch peronów można podróżować m.in. do Tunelu, Olkusza, czy Katowic. W przyszłym roku na przystanku będzie przejście podziemne z windami.

– Nowe przystanki w Zatorze i Wolbromiu, to przykłady udanej walki z wieloletnim wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców. Ich wybudowanie stało się możliwe dzięki realizowanemu przez PLK SA w całym kraju Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Inwestycje sprawiają, że wysiłek kolejarzy jest dostrzegany i pasażerowie wracają na polską kolej – powiedział Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury.

– Dzięki modernizacji kolejowych tras oraz budowie nowych przystanków, kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem komunikacji. Odpowiednio przygotowane i wyposażone perony, m.in. na przystankach Zator Park Rozrywki i Wolbrom Zachodni oraz Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki zapewniają dostęp do pociągów wszystkim podróżnym – powiedział Ireneusz Merchel prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK SA zbudowały dwa przystanki za blisko 18 mln zł netto w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. W Małopolsce program obejmuje 9 inwestycji: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków.

Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki między Skawiną a Suchą Beskidzką, to zwiększenie dostępności do kolei i odpowiedź PLK SA na potrzeby komunikacyjne mieszkańców. Łatwiejsze stały się codzienne i okazjonalne podróże pociągiem.

Dwa nowe przystanki na kolejowej zakopiance wybudowano za blisko 3 mln zł netto w ramach zadania o nazwie „Prace na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina – Sucha Beskidzka”. Zadanie jest częścią projektu: „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Inwestycja jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz