Sektorkolejowy » Cztery nowe Elfy za 142 mln zł dla Wielkopolski. Umowa podpisana

Cztery nowe Elfy za 142 mln zł dla Wielkopolski. Umowa podpisana

pzez Adrian

Za 30 miesięcy na wielkopolskich torach pojawią się dwa z czterech zespołów trakcyjnych, które zostaną wyprodukowane przez firmę Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA. Umowę o wartości 142 mln zł na dostawę pojazdów mogących poruszać się z prędkością 160 km/godz. zawarto 17 stycznia.

W nowych pięcioczłonowych pociągach znajdzie się miejsce dla przynajmniej 240 pasażerów na miejscach siedzących. Poza tym będą standardowo wyposażone, m.in. w system klimatyzacji, biletomaty, system informacji pasażerskiej, wi-fi, monitoring, defibrylator. Nie zabraknie też udogodnień dla niepełnosprawnych.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego:

wykonawca ma dostarczyć pojazdy w dwóch etapach – pierwsze dwa pociągi mają trafić do Wielkopolski w terminie do 30 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kolejne dwa w ciągu 34 miesięcy”. Jacek Rudewicz, wiceprezes ds. produkcji w firmie PESA, zadeklarował: „Zrobimy wszystko, aby te Elfy przyjechały do Wielkopolski przed czasem”.

Elfy będą obsługiwać trasy zelektryfikowane w Wielkopolsce, szczególnie w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Zdaniem marszałka Marka Woźniaka:

Najnowsza inwestycja zdecydowanie poprawi warunki oferty przewozowej, której realizacja jest niestety coraz droższa. W minionym roku wartość dopłaty Samorządu Województwa Wielkopolskiego do biletów wyniosła 280 mln zł, w tym roku będzie to około 320 mln zł”.

Dodaje, że na inwestycje w tabor kolejowy zostało już wydane ponad 1,173 mld zł, z czego wkład samorządu to 703 mln zł, środki unijne 441 mln zł, a środki z budżetu państwowego – 28 mln zł. Aktualnie Województwo Wielkopolskie jest właścicielem 74 pojazdów, z których 25 to spalinowe szynobusy, a 49 – elektryczne zespoły trakcyjne.

Autor: Agata Sumara
Fot. UMWW

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz