Sektorkolejowy » CTL Logistics może stracić certyfikat bezpieczeństwa. Powód? Nietrzeźwy maszynista

CTL Logistics może stracić certyfikat bezpieczeństwa. Powód? Nietrzeźwy maszynista

pzez Adrian

We wrześniu br. w rejonie stacji Łowicz, na granicy miasta i Zielkowic, doszło do wykolejenia się pociągu towarowego z powodu niezatrzymania składu przez maszynistę mimo czerwonego światła na semaforze. Jak wykazało dochodzenie, motorniczy w chwili prowadzenia składu był nietrzeźwy. W następstwie tego wypadku inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) przeprowadzili kontrolę w spółce CTL Logistics.

Jak podaje UTK w oficjalnym komunikacie, „Liczne zaniedbania i nieprawidłowości w systemie zarządzania bezpieczeństwem stwierdzone podczas kontroli przesądziły o wszczęciu postępowania administracyjnego o cofnięcie certyfikatu bezpieczeństwa spółce CTL Logistics sp. z o.o.”.

O wykolejeniu się pociągu towarowego w Łowiczu pisaliśmy TUTAJ.

Przeprowadzona w spółce przewozowej kontrola wykazała nieprawidłowości i zaniedbania w funkcjonowaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem w kilku obszarach, związanych z: zarządzaniem kwalifikacjami i stanem psychofizycznym pracowników, zarządzaniem ryzykiem, podziałem obowiązków oraz monitorowaniem prawidłowości wykonywania powierzonych działań, jak również zarządzaniem dokumentacją.

Urząd przypomina, że przed zatrudnieniem maszynisty firma zobowiązana jest sprawdzić status jego licencji. Jest to możliwe za pomocą Systemu Obsługi Licencji Maszynisty (SOLM) na stronie https://solm.utk.gov.pl.

CTL Logistics odpowiada na działania UTK

W odpowiedzi na komunikat opublikowany przez UTK na stronie internetowej w dniu 15 października, wczoraj, 17 października, przewoźnik wystosował oświadczenie, w którym napisano: „Decyzja Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o wszczęciu z urzędu postepowania administracyjnego w sprawie cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa jest dla nas niezrozumiała i stanowi ogromne zaskoczenie”.  

Zarząd CTL Logistics podkreśla również, że „wspiera inicjatywy Urzędu Transportu Kolejowego mające na celu poprawę bezpieczeństwa przewozów kolejowych”. W dalszej części oświadczenia dodaje: „Jesteśmy jednym z sygnatariuszy programu „Kultury Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, realizując szereg działań ukierunkowanych na zapobieganie wypadkom oraz uwzględniających wpływ czynnika ludzkiego. Jednak kształtowanie pożądanej kultury bezpieczeństwa jest procesem ciągłym, a dla uzyskania trwałej zmiany zachowań konieczny jest czas. Dotychczasowe kontrole UTK, wskaźniki wypadkowości w tym zero wypadków w 2020 r. świadczą o tym, jaką pracę już wykonaliśmy”.

Zarząd deklaruje, że w spółce wnikliwie analizowane są wszystkie zastrzeżenia wskazane w protokole kontroli UTK i że dołoży wszelkich starań, aby je wyeliminować. Równocześnie zapewnia klientów korzystających z usług przewozowych, iż „usługi przebiegają zgodnie z planem i niezależnie od przedmiotowej decyzji Prezesa UTK spółka niezmiennie realizuje przewozy kolejowe, wywiązując się ze swoich zobowiązań kontraktowych”.

Autor: Agata Sumara
Fot. CTL Logistics

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz