Koleją interesujecie się od wielu lat. Co za tym idzie, znacie wiele ciekawostek na jej temat, jak na przykład: gdzie jeździ najwięcej pociągów albo jaka jest najkrótsza trasa pociągu w Polsce, ale czy na pewno poznaliście wszystkie jej tajemnice? Potrzebujecie przykładów? Dobrze. Czy wiecie co wspólnego ma huta „Marta” w Katowicach z koleją? Nie? Zatem powinniście obowiązkowo przeczytać dzisiejszy artykuł, w którym znajdziecie odpowiedź na powyższe pytanie. Gotowi? Zaczynamy.
Od huty „Marta” w Katowicach wszystko się zaczęło
Zgadza się! Nieistniejąca już Huta „Marta” w Katowicach po dzień dzisiejszy jest uważana za jeden z najważniejszych zakładów w historii miasta. Powód? To właśnie ten zakład, w jakiś sposób stworzył serce Górnego Śląska. Katowice uzyskały prawa miejskie w 1865 roku. Co za tym idzie, w dużej mierze śląskie miasto swój rozwój zawdzięczał właśnie założonej w 1859 roku „Marthahütte” – hucie „Marta”. No dobrze, pewnie zastanawiacie się, co to wszystko ma wspólnego z koleją? Otóż ma i to bardzo dużo. Głównym produktem huty „Marta” w Katowicach były dobrze Wam znane … szyny kolejowe! Zaskoczeni? Niestety, dziś na próżno szukać pozostałości po hucie Marta w centrum Katowic, ponieważ na jej miejscu, a dokładniej w latach 60. XX wieku wybudowano blok mieszkalny Superjednostka.
Kogo zatrudniała huta „Marta”?
Dobre pytanie. Okazuje się, że około 1858 roku huta „Marta” w Katowicach była miejscem pracy dla 80 mężczyzn, 92 kobiet, a także grupy dzieci. Skoro już wiecie, jaki był główny produkt „Marty”, pewnie zastanawiacie się jakim wyposażeniem mogła pochwalić się ta huta w Katowicach. Pracownicy „Marty” obsługiwali piece pudlarskie oraz piece zgrzewcze. Z pewnością produkcja szyn nie należała do najłatwiejszych zadań, ale była niezwykle lukratywnym biznesem.
Czy produkcja szyn była opłacalna?
Tak i to bardzo! W tamtych czasach, produkcja szyn była niesamowicie zyskownym i jednocześnie przyszłościowym biznesem. Dlaczego? Cóż, sama kolej dynamicznie się rozwijała. Na terenie całego kraju tworzyły się kolejne połączenia kolejowe. Trzeba też dodać, że właśnie doprowadzenie do Katowic linii kolejowej stało się dla nich prawdziwym dopalaczem do dalszego rozwoju, ale to już zupełnie inna historia. Jesteście ciekawi? Więcej na ten temat już wkrótce!
Źródło: Koleje Śląskie