Sektorkolejowy » Chiny: pociągiem wokół największej pustyni w kraju

Chiny: pociągiem wokół największej pustyni w kraju

pzez Damian

16 czerwca br. w zachodnich Chinach została otwarta linia kolejowa o długości ponad 2,7 tys. km, która okrąża największą w tym kraju pustynię i drugą co do wielkości na świecie pustynię z ruchomymi piaskami – Taklamakan.

Uruchomienie linii było możliwe po zakończeniu budowy ostatniego jej fragmentu, mierzącego 825 km. Jego budowa trwała niewiele ponad trzy lata – zaczęła się w grudniu 2018 r., a została zakończona w marcu tego roku. Robotnicy przy jej budowie pracowali w ekstremalnych warunkach, podczas upałów, kiedy temperatura wynosiła nawet około 50 st. C.

Na całej trasie powstało kilka wiaduktów – ich łączna długość wynosi blisko 50 km. Ułożenie torów na podwyższeniu ma zapobiec zasypywaniu ich przez piasek w najbardziej newralgicznych miejscach, narażonych na zniszczenie w wyniku działania burz piaskowych.

Okalając pustynię pętlą kolejową, władze regionu, w którym powstała, chcą wspomóc transport towarów i ułatwić m.in. przewóz bawełny, orzechów włoskich, daktyli czy cennych minerałów. Ponadto, sadząc na rozległych połaciach o powierzchni 50 mln m2 roślinność, zapewniając jej sztuczne nawadnianie, chcą ograniczyć ekspansję pustyni i pochłanianie przez nią kolejnych połaci ziemi.

Jak podkreślają przedstawiciele chińskich kolei, to jedyna taka linia kolejowa na świecie i unikatowe przedsięwzięcie inżynieryjne. Podróż pociągiem wokół pustyni zajmuje około 12 godz.

Autor: Agata Sumara
Fot. globaltimes.cn

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz