W poniedziałek 20 marca br. rozpoczął się strajk fińskich maszynistów kolejowych. Odwołano zarówno pociągi podmiejskie, jak i dalekobieżne. W trasy nie wyruszyły także niemal wszystkie składy towarowe.
Strajk na kolei w Finlandii
Fińscy maszyniści kolejowi domagają się podwyżek wynagrodzenia, zmian w harmonogramie pracy oraz rekompensaty finansowej za korzystanie z urlopów rodzicielskich. Aktualnie ich pensja wynosi ponad 5 tys. euro. Okazuje się, że największe trudności w negocjacjach dotyczą rozliczeń za urlopy rodzicielskie. W ubiegłym roku w Finlandii wprowadzono reformę, zgodnie z którą mężczyźni mają odgrywać znacznie większą rolę w opiece nad małymi dziećmi niż dotychczas (tak, aby zarówno matki, jak i ojcowie mieli równe prawa do świadczeń). W rezultacie będą oni wykorzystywali więcej dni wolnych w ramach urlopów wychowawczych.
»Związek i pracownicy „nie chcą ponosić kosztów” tego, że pracodawca w sektorze publicznym wymaga przechodzenia na urlopy. W sektorze prywatnym model „równości” między życiem zawodowym a rodzinnym nie jest realizowany w ten sam sposób« – poinformował w komunikacie fiński kolejowy związek zawodowy (RAU).
Strajk maszynistów najbardziej odczuły osoby korzystające z transportu publicznego w regionie Helsinek – każdego dnia kolej obsługuje tam średnio 200 tys. pasażerów. W efekcie protestu liczne grono osób nie dojechało na czas m.in. do pracy oraz szkół.
Jak długo potrwa strajk fińskich maszynistów kolejowych?
Jak informują fińscy związkowcy, strajk będzie trwał aż do czasu znalezienia porozumienia z państwowym przewoźnikiem kolejowym (VR-Yhtymä Oy). Warto przypomnieć, że jest to kolejny protest pracowniczy na dużą skalę w Finlandii. Wcześniej strajkowali m.in. pracownicy portów morskich, terminali przeładunkowych, marketów oraz kierowcy autobusów.
Autor: Damian Malesza
Fot. Roman Vukolov/ Shutterstock