Sektorkolejowy » Powstanie nowy przystanek na linii kolejowej nr 18

Powstanie nowy przystanek na linii kolejowej nr 18

pzez Damian

Mieszkańcy Trzeciewnicy w woj. kujawsko-pomorskim zyskają dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku na trasie z Bydgoszczy do Piły. Środki na realizację zadania pochodzą z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Nowy przystanek w Trzeciewnicy na linii kolejowej nr 18 (Kutno – Piła Główna), ułatwi podróże koleją w kierunku Nakła nad Notecią, Piły oraz Bydgoszczy. W sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Łąkowej powstaną dwa perony wg wytycznych kolejowej instrukcji Id-22, wysokie konstrukcje ułatwią wsiadanie do pociągów, a dojścia do peronów zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Efekt końcowy zostanie osiągnięty po zamontowaniu tzw. małej architektury (energooszczędne oświetlenie, wiaty, ławki, gabloty, kosze).

Zarządca narodowej infrastruktury ogłosił postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej oraz prac budowlanych. Zakończenie budowy przystanku planuje się w I połowie 2025 r. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację programu przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związane z zapewnieniem miejsc parkingowych dla pasażerów. W efekcie podróżni zyskają dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i krajowej.

– Realizowane w woj. kujawsko-pomorskim inwestycje z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” poprawiają dostęp do kolei. Nowy przystanek na trasie z Bydgoszczy do Piły zachęci do podróżowania pociągiem np. do pracy lub szkoły. Kolej w regionie staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu – wygodnym, bezpiecznym i przyjaznym środowisku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na terenie woj. kujawsko-pomorskiego Program obejmuje m.in. przebudowę peronów na przystanku Bydgoszcz Zachód, budowę nowych przystanków Grudziądz Centrum, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Rządz, Tuchola Rudzki Most oraz przebudowę przejścia podziemnego na stacji Nakło nad Notecią. Z efektów Programu korzystają już mieszkańcy Grzybna, gdzie zmodernizowano przystanek na linii z Bydgoszczy do Chełmży.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz