Sektorkolejowy » Austria: Przemówienie Hitlera w głośnikach austriackiego pociągu. Aresztowano dwie osoby

Austria: Przemówienie Hitlera w głośnikach austriackiego pociągu. Aresztowano dwie osoby

pzez Adrian

Pasażerowie byli „całkowicie zszokowani”, gdy w niedzielę zamiast tradycyjnych komunikatów usłyszeli w austriackim pociągu relacji Bregencja-Wiedeń fragmenty przemówienia Adolfa Hitlera. W ostatnich dniach do podobnych sytuacji doszło dwukrotnie. Mimo prób interwencji obsługa pociągu nie była w stanie zatrzymać prezentacji nagrań. W związku z incydentami aresztowano dwie osoby. 

Jak relacjonuje portal dziennika „The Guardian”, w niedzielę, 14 maja, pasażerów pociągu z Bregencji do Wiednia, na krótko przed przyjazdem do stacji Sankt Pölten, zaskoczył niezwykle głośny komunikat. Najpierw przez chwilę usłyszeli lektora podającego błędne informacje. Następnie przez dwadzieścia minut przez intercom odtwarzane były fragmenty przemówień Adolfa Hitlera, a także nagrania tłumów skandujących „Sieg Heil” oraz „Heil Hitler”.

Jeden z pasażerów pociągu, poseł austriackiej Partii Zielonych David Stoegmueller, przekazał w rozmowie z BBC, że załoga pociągu była wyraźnie zdenerwowana i samym nagraniem, i faktem, iż nie była w stanie go zatrzymać. Krajowe przedsiębiorstwo kolejowe ÖBB potwierdziło, że jego pracownicy usiłowali wyłączyć interkom. Firma podkreśla, że „wyraźnie dystansuje się od treści”, jakie w niedziele dało się słyszeć w pociągu relacji Bregencja-Wiedeń.

Sprawcy prawdopodobnie znajdowali się w pociągu

ÖBB wyklucza potencjalny atak cybernetyczny. – Na ten moment możemy założyć, że komunikaty zostały nadane za pośrednictwem interkomów przez osoby znajdujące się bezpośrednio w pociągu – oświadczył rzecznik prasowy przedsiębiorstwa. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że sprawcy najpewniej weszli do pomieszczenia z interkomem używając kluczy, a następnie umieścili w pobliżu urządzenia telefon komórkowy, za pomocą którego odtworzyli materiały. Sprawa została zgłoszona przez ÖBB na policję. W Austrii rozpowszechnianie nazistowskiej propagandy jest przestępstwem.

Źródło: tvn24.pl
Fot. NGCHIYUI/Shutterstock

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz