Sektorkolejowy » Arabia Saudyjska: Renfe szkoli pierwsze kobiety na stanowisko maszynistki

Arabia Saudyjska: Renfe szkoli pierwsze kobiety na stanowisko maszynistki

pzez Damian

31 kandydatek aspirujących do roli maszynistek szybkich pociągów zakończyło właśnie pierwszy etap szkolenia teoretycznego i rozpoczęło szkolenie praktyczne w kabinie. W drugiej fazie, która potrwa od pięciu do sześciu miesięcy, kursantki będą podróżować na pokładzie pociągów komercyjnych i prowadzić pojazdy pod nadzorem instruktorów pociągów Renfe. Oczekuje się, że w połowie grudnia rozpoczną samodzielną jazdę szybkim pociągiem Haramain, który łączy miasta Mekkę i Medynę.

Szkolenie tych kobiet jest częścią projektu Haramain High-Speed Railway dążącego do przełamania tabu, zgodnie z którym prowadzenie pociągu było postrzegane jako męski zawód.

Szkolenie teoretyczne rozpoczęło się w marcu. Podczas 483 godzin zajęć kobiety zdobyły podstawową wiedzę na temat kolei, przepisów ruchu i bezpieczeństwa, zagrożeń zawodowych, systemów ochrony przeciwpożarowej oraz technicznych aspektów związanych z pociągami i infrastrukturą. Na część praktyczną przewidziano 674 godziny, co daje łącznie 1157 godzin szkoleniowych.

Pierwszy etap szkolenia ukończyło 31 z 34 kobiet, które przystąpiły do projektu. Średnia wieku aspirantek to 26 lat, a 7 na 10 posiada wykształcenie wyższe. Sześć z kobiet było już pracownikami Renfe KSA (saudyjskiego oddziału firmy).

Ogłoszenie tego projektu miało ogromny wpływ na saudyjskie społeczeństwo. Na testy selekcyjne zarejestrowało się ponad 28 000 kobiet, z czego około połowa przystąpiła do egzaminów osobiście. Spośród nich 145 zostało wybranych do kolejnego etapu, jakim były rozmowy osobiste.

Autor: Marketa Horpeniakova
Źródło: railmarket.com
Fot. Renfe

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz