- Alstom podpisał deklarację Ukraine Business Compact podczas zorganizowanej w Londynie konferencji nt. odbudowy Ukrainy
- Celem deklaracji jest współpraca biznesu na rzecz pokoju i odbudowy Ukrainy
- Na poziomie regionalnym deklarację podpisał Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich
Alstom, światowy lider zrównoważonej mobilności, podpisał deklarację Ukraine Business Compact i wspiera Konferencję na Rzeczy Odbudowy Ukrainy, zorganizowanej w Londynie w dniach 21-22 czerwca. Grupa Alstom zobowiązuje się do wspierania odbudowy Ukrainy, gdy przyjdzie na to czas, poprzez szukanie możliwości współpracy handlowej i inwestycji, wymianę doświadczeń i wiedzy profesjonalnej, działania pro bono oraz podejmowanie szeregu inicjatyw biznesowych.
Dzięki dalszym inwestycjom oraz zaangażowaniu w partnerstwa handlowe i projekty infrastrukturalne, Alstom zamierza wspierać rozwój gospodarczy całej Ukrainy i uczestniczyć w jej odbudowie. Deklarację Ukraine Business Compact podpisał na poziomie centralnym Henri Poupart-Lafarge, prezes i CEO Grupy Alstom, a na poziomie regionalnym – Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.
– Jesteśmy zaszczyceni przystąpieniem do międzynarodowej społeczności, która aktywnie wspiera Ukrainę. W Alstom wierzymy, że sektor prywatny, mający kompetencje w rozwoju efektywnych i niezawodnych sieci transportowych, może być motorem ukraińskiej odbudowy, modernizacji i dalszego wzmacniania relacji z Europą. Jest to szczególnie istotne dla zespołu Alstom w Polsce. Jako najbliższy sąsiad Ukrainy mamy z nią ugruntowane relacje gospodarcze. Nasze zakłady w Chorzowie, Katowicach, Wrocławiu i Nadarzynie są w stanie zaspokoić kluczowe potrzeby Ukrainy w obszarze produkcji i utrzymania taboru kolejowego i systemów sterowania ruchem – podkreślił Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.
– W naszym zespole w Polsce, liczącym ponad 4 tys. osób, pracuje kilkuset pracowników z Ukrainy. To doświadczeni fachowcy, a wielu z nich pracuje z nami od lat – dodał Sławomir Cyza.
Konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference, URC) odbyła się w dniach 21 – 22 czerwca w Londynie. Celem URC jest mobilizacja międzynarodowego wsparcia na rzecz gospodarczej i społecznej stabilizacji Ukrainy oraz wojennej odbudowy, m.in. poprzez doraźną pomoc i finansowe zaangażowanie sektora prywatnego. Konferencja, zorganizowana przez władze Wielkiej Brytanii i Ukrainy, jest kontynuacją cyklu wcześniejszych wydarzeń. Podczas poprzedniej konferencji URC podpisano deklarację z Lugano, która stała się podstawą międzynarodowych wysiłków na rzecz odbudowy Ukrainy.
Alstom jest obecny w Ukrainie od 2012 roku. Znajdujące się w Charkowie centrum inżynieryjne specjalizuje się w rozwoju nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym i zatrudnia ponad 35 wysoko wyspecjalizowanych inżynierów z Ukrainy. W 2018 roku w Kijowie zostało otwarte biuro Alstom, które wspiera realizację projektów taborowych, m.in. dotyczących rozwoju elektrycznych lokomotyw – zarówno w Ukrainie, jak i na innych rynkach. Pierwszym projektem zrealizowanym przez Alstom w Ukrainie była modernizacja odcinka Krasnohrad – Łozowa, o długości 123 km, będącego częścią linii Kijów – Donieck. W kolejnych latach ukraiński zespół Alstom odpowiadał m.in. za projektowanie, produkcję, instalację i utrzymanie systemów sterowania ruchem kolejowym w ramach projektów realizowanych w Ukrainie, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie, Mongolii i Szwecji.
Więcej o Alstom przeczytasz m.in:
- Alstom i Air Products podpisują umowę na opracowanie zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie w Polsce
- Alstom dostarczy zintegrowany system obsługi metra w Kluż-Napoce w Rumunii
- Rozwiązanie ETCS firmy Alstom poprawiające punktualność i bezpieczeństwo floty SNCB
- Alstom otrzymał kontrakt na obsługę i konserwację od Maryland Transit Administration
Źródło: Informacja prasowa