Sektorkolejowy » 2 mld zł kredytu z EBI na modernizację taboru PKP Intercity

2 mld zł kredytu z EBI na modernizację taboru PKP Intercity

pzez Adrian

Kredyt w wysokości 2 mld zł został przyznany przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) PKP Intercity S.A. Ze środków tych sfinansowany zostanie zakup nowego taboru i modernizacja jednostek użytkowanych przez największego w kraju operatora podróży dalekobieżnych.

Na co zostaną wydane pieniądze z EBI?

Umowa została zawarta 10 grudnia. Jak podaje spółka kolejowa:

2 mld zł to pierwsza część szerszego zobowiązania kredytowego w wysokości 4,5 mld zł zatwierdzonego przez radę dyrektorów EBI na rzecz PKP Intercity”. To również „największy pojedynczy kredyt EBI, jaki kiedykolwiek zatwierdzono dla sektora kolejowego w Polsce”.

Z pieniędzy pożyczonych od EBI możliwe będzie m.in. sfinansowanie zakupu 108 lokomotyw elektrycznych, 300 wagonów pasażerskich, 38 wagonów piętrowych typu push-pull, modernizacja 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych i 288 wagonów pasażerskich.

Do 2028 r. planowane jest zmodernizowanie ponad 30% taboru PKP Intercity w ramach tego projektu. Według wyliczeń kolejarzy podjęte inwestycje mają spowodować wzrost liczby pasażerów o około 25 mln do 2028 r. PKP Intercity podkreśla, że nowe lub zmodernizowane jednostki we flocie pozwolą m.in. na oszczędność czasu dla pasażerów, zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdów, poprawę bezpieczeństwa, zmniejszenie kosztów środowiskowych systemu transportowego.

W sumie do 2030 r. PKP Intercity zamierza zainwestować 19 mld zł w nowoczesny tabor.

Długa, ale zaniedbana polska sieć kolejowa

W Polsce istnieje blisko 20 tys. km użytkowanych tras kolejowych. Dokładnie jest to 19 461 km, co powoduje, że po Francji i Niemczech dysponujemy trzecią najdłuższą siecią kolejową w Unii Europejskiej. Niestety, wskaźnik wykorzystania pasażerskiego transportu kolejowego wynosi u nas 8,7x (dane za rok 2019), podczas gdy średnia europejska to 20,1x. Wskaźnik ten obrazuje stosunek liczby pasażerów w ruchu kolejowym do liczby mieszkańców kraju.

Jak wynika z wyliczeń podawanych przez PKP Intercity, popyt na usługi przewozowe rośnie dynamicznie. W 2014 r. z kolei korzystało 25,6 mln pasażerów, a w 2019 r. było to już 48,9 mln. Oznacza to średni roczny przyrost pasażerów na poziomie 14%.

Autor: Agata Sumara
Fot. Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz