Sektorkolejowy » 125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu: jubileuszowa parada już w niedzielę

125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu: jubileuszowa parada już w niedzielę

pzez Damian

W 1898 roku w stolicy Wielkopolski zakończyła się era tramwaju konnego, a rozpoczął się trwający do dziś etap tramwaju elektrycznego. Z okazji 125-lecia tego wydarzenia Miasto wydaje okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, a MPK Poznań organizuje m.in. paradę jubileuszową.

Wiosną, 125 lat temu, na torowiska w stolicy Wielkopolski wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Przewoźnik – wówczas pod nazwą Posener Strassenbahn – otworzył tym samym nowy rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej. To wydarzenie, poprzedzone budową własnej elektrowni oraz montażem sieci trakcyjnej, trwale zmieniło oblicze publicznego transportu zbiorowego. Nastąpił szybki rozwój komunikacji miejskiej, co ułatwiło przemieszczanie się tysiącom osób.

– Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania Poznania bez sieci połączeń tramwajowych. Stanowi ona kręgosłup transportowy miasta. Pomimo upływu lat tramwaj ciągle jest cenionym środkiem podróżowania, a wraz z rozwojem aglomeracji zwiększają się w tym zakresie potrzeby mieszkańców i mieszkanek – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
– Dlatego jestem przekonany, że jubileusz 125-lecia funkcjonowania tramwaju elektrycznego to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla przewoźnika, czyli MPK Poznań, ale także dla całej społeczności i bardzo się cieszę, że będziemy mogli obchodzić go razem.

– Nie mogłoby być inaczej! Komunikacja miejska jest tworzona przez ludzi i dla ludzi, dlatego do wspólnych obchodów zapraszamy wszystkich, zwłaszcza, że łączą się one z dniem świętej Katarzyny, patronki tramwajarzy, opiekunki przewoźników – mówi Krzysztof Dostatni, Prezes Zarządu MPK Poznań.

Wydarzenia związane z jubileuszem 125-lecia tramwaju elektrycznego w mieście i dniem św. Katarzyny odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 listopada br.

– W ramach obchodów w dniu 26 listopada przewidujemy m.in. paradę tramwajów i prezentację historycznego taboru MPK Poznań, „naukę jazdy” tramwajem i autobusem miejskim, wycieczki do Centrali Nadzoru Ruchu – wymienia Krzysztof Dostatni. I dodaje:
– Zaplanowaliśmy wystawy, pokazy, a wspólnie z organizatorem publicznego transportu zbiorowego także okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, na której znajdzie się obraz tramwaju typu I, uwieczniony niegdyś na pocztówce, która obecnie znajduje się w zbiorach Pana Sławomira Olejniczaka.

– Karta dedykowana jest właśnie obchodom 125. rocznicy pojawienia się w naszym mieście tramwajów elektrycznych. Od dzisiaj będzie można ją kupić m.in. w naszych Punktach Obsługi Klienta. Jestem przekonany, że mieszkańcy Poznania i aglomeracji poznańskiej, ale i kolekcjonerzy czy turyści z przyjemnością będą z niej korzystać. Warto przypomnieć, że karty okolicznościowe poza walorem kolekcjonerskim mogą być także normalnie używane do opłacania przejazdów na liniach organizowanych przez ZTM w atrakcyjnej taryfie przystankowej – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

– Upamiętnienie takiej rocznicy jest dla nas bardzo ważne. Cieszymy się, że po raz kolejny wspólnie możemy zorganizować wydarzenia, poprzez które przybliżamy historię transportu publicznego i pokazujemy jak z biegiem czasu i rozwojem technologii zmieniały się pojazdy komunikacji miejskiej – mówi Łukasz Bandosz, prezes Stowarzyszenia Klub Miłośników Pojazdów Szynowych.

Historia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o. o. sięga 1880 roku, kiedy to powstało Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej i została uruchomiona pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku. Przewozy tramwajami trakcji elektrycznej rozpoczęto w Poznaniu w marcu 1898 roku, początkowo trasami tramwajów konnych, a później również po nowych trasach. Przez lata, wraz z rozwojem nowych technologii, zmieniło się wiele, jednak to, co najważniejsze, pozostało stałe: MPK Poznań nadal dba o to, aby pasażerowie podróżowali bezpiecznie i komfortowo nowoczesnym, ekologicznym taborem.

Jubileusz 125 lat tramwaju elektrycznego – program wydarzeń w dniu 26 listopada 2023

Parada tramwajów rozpocznie się o godz. 11.00. Tramwaje m.in.: typu I z wagonem doczepnym WD, KSW+ND, N+ND, Konstal 102N i 102Na, Duwag GT6, GT8 i GT8ZR pojadą trasą: Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Roosevelta – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Podgórna – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – Pamiątkowa – Zajezdnia Madalińskiego.

Prezentacja taboru na Madalinie. Od godz. 12.00 na terenie zajezdni przy ul. Madalińskiego będzie można obejrzeć historyczne tramwaje, które wcześniej wezmą udział w paradzie oraz zabytkowe samochody z kolekcji Automobilklubu Wielkopolski. Zostanie tu utworzone stoisko Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, będzie można zobaczyć również modele z klocków Lego Mateusza Wawrowskiego oraz obrazy Michała Wędziny.

Nauka jazdy tramwajem odbędzie się na terenie zajezdni przy ul. Głogowskiej 131/133. Kursy będą realizowane Moderusem Beta w godzinach 11.00-17.00. Każda „lekcja” potrwa  ok. 10 minut. Aby wziąć udział w zajęciach należy się najpierw zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada br., poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS – początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać instruktorowi przy wejściu do tramwaju).

Na terenie zajezdni Głogowska w godzinach 12.00-16.00 będzie można zwiedzić Izbę Pamięci i Tradycji MPK Poznań oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Przy współpracy z CraftyModels zorganizowana zostanie wystawa drewnianych modeli tramwajów, swoje grafiki przedstawi SiXi Artystka. Będzie również możliwość zwiedzenia Centrali Nadzoru Ruchu (wejścia co ok. 20 minut) – aby wziąć udział w wycieczce należy się najpierw zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS – początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać przy wejściu).

Nauka jazdy autobusem szkoleniowym odbędzie się na parkingu przy Galerii Panorama, znajdującej się przy ul. Góreckiej 30 (w godzinach 11.00-17.00). Aby wziąć udział w zajęciach należy posiadać prawo jazdy kat. B oraz zarejestrować się. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS  – początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać instruktorowi przy wejściu do autobusu).

Przy Galerii Panorama zorganizowana zostanie również prezentacja autobusów: będzie można obejrzeć m.in. Jelcza 043 („ogórka”) z przyczepą oraz pojazdy Mercus, Mercedes-Benz Conecto, Solaris Urbino 12 hydrogen.

Aby ułatwić dojazd do wszystkich miejsc, w których odbywać się będą Katarzynki uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia dowozowa. Autobusy (Ikarus 280, DAF MB200, MAN oraz Ikarus 280.70E z Gdańska będą kursować po trasie: Panorama – Drużynowa – Dmowskiego – Krauthofera – Głogowska (przy zajezdni) – Hetmańska – Zajezdnia Madalińskiego – Hetmańska – Dmowskiego – Krauthofera – Górecka – Panorama.

We wszystkich miejscach, w których odbywać się będą Katarzynki uruchomione zostaną również punkty informacyjne, w których będzie można zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy w MPK Poznań.

Uroczysta msza św. w intencji pracowników MPK Poznań oraz ich rodzin z okazji dnia św. Katarzyny odbędzie się w niedzielę, 26 listopada, o godzinie 15.00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej 97. Po mszy św. wystąpi Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań.

125-lat tramwaju elektrycznego - logotypy podmiotów wspierających MPK Poznań

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz