fbpx
Sektorkolejowy » 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

pzez Jedkero

27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się już w Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia, inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na Dworzec Letni w Poznaniu. Od rana przedstawiciele władz Wielkopolski i Poznania uczestniczą w obchodach rocznicowych, upamiętniających bohaterskich Powstańców. O 12:30 w farze odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Jedyne zwycięskie Powstanie

Aby upamiętnić rocznicę zwycięskiego zrywu niepodległościowego, od 19 grudnia, dzięki współpracy MPK Poznań i Samorządu Województwa Wielkopolskiego, po poznańskich torowiskach kursuje wyjątkowy Powstańczy Tramwaj (numer boczny 416).

W dniu 27 grudnia br. o godzinie 16.40 wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej i podmiejskiej, w tym tramwaje i autobusy MPK Poznań znajdujące się na terenie Poznania zatrzymają się na minutę (w bezpiecznym miejscu, o ile pozwoli na to sytuacja ruchowa) i zostanie w nich odtworzony okolicznościowy komunikat: „Szanowni Państwo, 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!”.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz